Rozdíl mezi běžným vitamínem C a lipozomálním vitamínem C

Rozdíl mezi běžným vitamínem C a lipozomálním vitamínem C

Vitamín C je životně důležitý vitamín, bez kterého by náš organismus nedokázal plnohodnotně existovat. Člověk nemá schopnost vyrábět ho sám, proto musí být dodáván do organismu zvenčí.

Jak „céčko“ působí?
Vitamín C ovlivňuje správné fungování imunity, nervový a kardiovaskulární systém, kvalitu pojivové tkáně, a tím celý pohybový aparát.

Je také významným antioxidantem, který hraje důležitou roli při neutralizaci volných kyslíkových radikálů. Jejich přebytek totiž způsobuje oxidační stres, který poškozuje buňky a podporuje vznik chronického zánětu. Na jeho podkladě vznikají mnohé nemoci, včetně závažných nádorových.

Z uvedeného vyplývá, že vitamín C hraje důležitou roli nejen v prevenci, ale i v léčbě různých onemocnění. Jeho nedostatek může způsobit srdečně-cévní potíže, poruchy hojení ran, sníženou toleranci stresu, zvýšenou pravděpodobnost různých infekcí, také zvýšit riziko vzniku alergických potíží nebo i nádorových onemocnění.
 

„Běžný“ vitamín C
Při užívání běžného vitamínu C (ústy) není možné u lidí s velkým nedostatkem vitamínu C dosáhnout jeho dostatečné hladiny v krvi. Důvodem je, že střevo má výrazně omezenou schopnost vstřebávání vitamínu C. Jednorázově se ve střevě vstřebá maximálně 240 mg běžného vitamínu C - tzn., že i když užijete např. 1000 mg vitamínu C, ve střevě se ho vstřebá maximálně 240 mg a zbytek se vyloučí stolicí. Takže při do těla dodaném množství 1000 mg běžného vitamínu C se využije jen jeho čtvrtina.

 

Lipozomální vitamín C
Ovšem několikanásobně vyšší vstřebávání umožňuje tzv. lipozomální vitamín C. Tato forma se vstřebává dvojí cestou - je vychytávána Peyerovými pláty ve střevní stěně a také prostřednictvím střevních buněk (enterocytů), odkud je transportována lymfatickým systémem do krve.

Díky tomu, že se vitamín C dostává přes Peyerovy pláty ve střevech i přímo do lymfatického systému a do lymfatických orgánů (jako jsou slezina, lymfatické uzliny, kostní dřeň, mandle, slepé střevo), dokáže účinněji a rychleji podpořit aktivitu imunitního systému.

Organismus lipozomální formu snadněji vstřebává a zároveň není zatěžován trávicí systém, proto se dá užívat ve vyšších dávkách než běžný vitamín C.
 

Co jsou lipozomy
Lipozomy jsou mikroskopické kuličky ohraničené fosfolipidovou dvouvrstvou. Účinná látka je uvnitř lipozomu a kolem je fosfolipidová dvouvrstva, která ochraňuje vitamín C během jeho cesty jícnem a žaludkem a následně zajistí vstřebávání ze střeva do organismu.

 

Jaké jsou VÝHODY lipozomálního vitamínu C?

  • Větší stabilita účinné látky
  • Rychlejší a lepší vstřebávání
  • Ochrana střeva před potenciálně dráždivými látkami
  • Větší biologická dostupnost účinné látky
  • Dobrá snášenlivost

 

Výsledkem těchto faktorů je vyšší hladina vitamínu C v krvi, čímž jsou zajištěny všechny procesy v organismu, na kterých se vitamín C podílí.

Z lékařské praxe se mi dlouhodobě potvrzuje, že lipozomální vitamín C má opravdu rychlý účinek. Profitují z něj v největší míře lidé s chronickými onemocněními, kde je dlouhodobě potvrzen velký deficit vitamínu C, který se nedá doplnit běžnými formami vitamínu C. Takovíto pacienti by měli užívat lipozomální vitamín C pravidelně a dlouhodobě.

MUDr. Adela Englerová

Odeslat článek známému   Vytisknout